Mestar Kuopio Oy aloittaa katu- ja vesijohtosaneerauksen Savilahdessa Harjulantien ja Niuvantien välisellä rantaväylällä. Työt alkavat viikolla 12, jolloin väylä suljetaan ja kevyt liikenne ohjataan Niuvantien varrella kulkevaa kevytväylää pitkin. Saneerausalue sijaitsee Canthian ja Savisaaren risteyksen välisellä ranta-alueella. Saneerauksen toteutus on jaettu kahdelle vuodelle. Tämän vuoden aikana on tarkoitus tehdä Canthian ja Niuvantien välinen osuus n. 700 metriä.
Työssä saneerataan runkovesijohto, uusitaan kevytväylän pinta- ja kuivatusrakenteet sekä katuvalaistus. Lisäksi rakennetaan mikroverkkoa ja teleoperaattorien kaapeliputkituksia. Saneerauksen yhteydessä rakennetaan väylän varrelle muutama kivetty levähdysalue penkkeineen.
Pyydämme huomioimaan työkoneet, työmaaliikenteen ja putkikaivannot liikkuessanne työalueen läheisyydessä vaaratilanteiden välttämiseksi. Erityisesti lapsille tulee painottaa varovaisuuden noudattamista työalueen läheisyydessä. Aidattujen ja varoitusnauhoilla eristettyjen alueiden sisäpuolella oleskelu on ehdottomasti kielletty.
Rakennustyöstä vastaa Työmaapäällikkö Harri Kuhmonen.
Rakennuttajana toimii Markku Heikkinen, Kuopion kaupunki.
Valvoja kohteessa on Jani Liukkonen, Kuopion Vesi Oy.